על מוזות וצעיפים של דיור

לכל בית אופנה מיתולוגי יש את הגרסה שלו לצעיף משי דק וארוך. אצל הרמס הם נקראים טווילי, אצל פנדי – ווראפי, ללואי וויטון יש את הבנדו, ולדיור – את צעיף המיצה הקרוי על שם המוזה המיתולוגית של כריסטיאן דיור mitzah bricard.

הצעיפים הללו, על אף מחירם שאינם זול כלל, מהווים את האופציה הנגישה והפחות יקרה לרכישת פריט אופנה קלאסי ואייקוני, ומאפשרים גיוון רב בשילובם כאביזר אופנתי בהרבה אופנים שונים.

תמונה: דיור

צעיפי המיצה מגיעים בעיצובים מגוונים המתחדשים בכל קולקצייה, ומצידם השני תמצאו לרוב את הלוגו של כריטסיאן דיור, שידע להתנופף באלגנטיות מרומזת ברגע המתאים.

תמונה: דיור

לפני שנצלול לדרכים המגוונות לקשירתם של צעיפי המיצה היפים ולהשראות מאחורי העיצובים שלהם, בואו נכיר את מיצה על שמם הם נקראים.

מיצה בריקרד – המוזה של כריסטיאן דיור

בשנות הארבעים של המאה העשרים היתה מיצה בריקרד (Mitzah Bricard) אישה מסתורית, אלגנטית ואקסטרווגנטית, שהגיעה לפריז מרומניה. היא היתה ידועה בסגנונה ההדור – תמיד על עקבי סטילטו, שרשרת פנינים סביב צווארה, ועל ראשה טורבן או כובע עם רעלה. חיבתה להדפס מנומר היתה ברורה לעין, ולפעמים היא אף חרגה מ״גבולות הטעם הטוב המקובלים״ של התקופה ושילבה מספר פריטים מנומרים בו זמנית…

אומרים עליה שמעולם לא קמה מהמיטה לפני הצהריים, ויש ציטוט אהוב המיוחס לה:

When a man wants to send you flowers, say 'my florist is Cartier'

בעיניו של כריסטיאן דיור, מיצה בריקארד היתה אשת דיור מושלמת – מוזה אמיתית. היא גילמה באישה בשר ודם את מה שרצה לייצג בעיצוביו עבור בית האופנה שלו.

האיחורים, התאטרליות, הדרך הלא שגרתית בה התלבשה, הפאר היומיומי והאלגנטיות וכל מה שכרוך בנוכחות הכריזמטית שלה – את כל אלה הכניסה לבית דיור כמוזה של כריסטיאן דיור, כמנהלת מחלקת הכובעים של הבית, וכחברה קרובה. פרינט הנמר הנקרא על שמה – ״מיצה״ אותו פיתח איתה ובהשראתה, זוכה עד היום לאיזכורים תכופים בקלקציות של בית דיור, והשנה אפילו יותר מהרגיל, כפי שתראו בהמשך הפוסט.

“Bricard is one of those people, increasingly rare, who make elegance their sole reason for being”

-christin Dior

למיצה היה סימן כלשהוא על פרק ידה – אולי מלידה אולי מפציעה, אך היא הפכה את הפגם להצהרה אופנתית וקשרה את צעיפה המנומר סביב פרק ידה. אולי זו היתה ההשראה בגללה בחרו בדיור ב 2016 לקרוא על שמה לצעיפים הדקים והארוכים שאפשר לקשור על פרק היד, על השיער, התיק והצוואר?

כשג׳ון גליאנו עבד על קולקיית הרזורט 2010 של דיור הוא שאב השראה מדמותה של מיצה, שאחד מסימני ההכר שלה, לצד הפאטרן המנומר שנקשר לעד בשמה, הוא גוון הסגול לילך שהיה אהוב עליה ובזכותה כיכב גם הוא בבית האופנה.

מאתר vogue.com
מאתר vogue.com

והנה איור שלי בהשראת לוק מקולקציית הקוטור של 2009 של גליאנו לדיור, שכולו מיצה.

איור: איריס פוגל בן חמו

גם מריה גרציה צ׳יורי – המנהלת האמנותית הנוכחית של בית האופנה דיור, והאישה הראשונה העומדת בראש בית זה, ובולטת בבחירות בהשראות נשיות ופמיניסטיות לקולקציות בעיצובה, שאבה השראה רבה ממיצה,

את ג׳קט הבר הנודע של דיור היא בחרה לעטר השנה עם פאטרן מיצה, אל תפספסו את הסרטון שמדגים את התהליך המורכב והמרתק של הכנת הבד בפאטרן זה ושל יצירת הג׳קט. השאיר אותי ללא מילים. ועם רצון עז לג׳קט כזה – ברור!

בכל עונה בשנים האחרונות מוציאים בדיור קולקצית צעיפי מיצה חדשה, ברוח הקולקציה הכללית. אחד הנושאים החוזרים תדירות הוא נושא הספיריטואליזם. כריסטיאן דיור נודע בחיבתו למיסטיקה ולפני כל קולקציה היה מתייעץ עם קוראת בקלפים.

צעיף מיצה מקולקציית הטארוט החדשה של דיור.
וכך ממש ארוזים צעיפי המיצה – בקופסה גלילית לבנה קטנה ואלגנטית.

יש גם בקולקציה הנוכחיתשל דיור צעיפי מיצה יפהפיים בהשראת הספיריטואליזם, אך אני רוצה להתמקד דווקא בקולקציית הריזורט 2018ֿ, אותה ביססה מריה גרציה צ׳יורי על איורי חפיסת טארוט נשיים בשם motherpeace משנות השבעים.

Dior Resort 2018 – VOGUE.COM
צעיפי מיצה מקולקציית motherpeace מ 2018

את הטארוט הללו עיצבו בשנות השבעים שתי אמניות – ויקי נובל וקארן ווגל כאלטרנטיבה לחפיסות הקלאסיות. הן שאבו השראה מאלילות ומתרבויות שונות ושמו את הנשים במרכז. צ׳יורי הגיעה לאיורים הללו דרך ספר של אחת מהן – ויקי נובל שהותיר בה רושם עז. צ׳יורי סיפרה שנכתב בספר שנשים צריכות להיות בקשר עם הטבע האמיתי שלה ולא לתת לאחרים להגדיר אותן, שנשים צריכות לעבוד על להגדיר את עצמן לבד. זה עורר בה השראה והיא בקשה ליצור קשר עם נובל ולהשתמש באיורי קלפי הטארוט של Motherpeace לקולציה של דיור.

מהצד של נובל הסיפור מלא בהפתעות ומתחבר בעיניי יפה לצד הרוחני – לקראת יום הולדתה השבעים היא רצתה לחוות הרפתקאה חדשה. לכן כה התרגשה שבערב יום הולדתה קיבלה אימייל מדיור ובו הצעה לשיתוף הפעולה הזה עם קלפים שציירה לפני עשרות שנים. ורק לאחר זמן מה הסתבר לה שבלוח בחזון שהכינה לעצמה באותה שנה תלתה תמונה של חולצה בעיצובה של צ׳יורי ועליה הכיתוב we should all be frminists – והנה הכל מתחבר יפה כל כך. והנה איור שלי של אותה חולצה בדיוק, באיור שאיירתי לפני כמה שנים את קיארה פרגני לובשת דיור.

איור: איריס פוגל בן חמו

  ״צעיף לאישה הוא כמו עניבה עבור הגבר, והאופן בו היא קושרת את הצעיף מביע את האופי שלה״, כך כתב כריסטיאן דיור.

ובאמת יש דרכים רבות בהן ניתן לקשור את צעיפי המיצה הארוכים, הדקיקים והאלגנטיים- אפשר לכרוך אותם סביב הצווארבסוגי קשירות שונות, על רצועת תיק – מלופפים או קשורים בקשר פרפר, על פרק כף היד, סביב כובע, או במגוון .תסרוקות

דוגמאות וצבעי הצעיף ישפיעו על הלוק הכללי , וישתלבו בו בהרמוניה, או בקונטרסט אופנתי עכשווי.

תמונה: דיור
תמונה: דיור

תמונה: דיור
תמונה: דיור

באופן כללי, צעיפים הם ביג דיל בעונת החורף הקרובה, אם לשפוט לפי תצוגת קולקציית סתיו חורף 21 של דיור. מריה גרציה צ׳יורי גדלה באיטליה בשנות השבעים והיתה מוקפת צעיפים בילדותה שם, והיא החייתה את הזכרון הזה בקולקציה הנוכחית . הנה סרטון מרתק על מאחורי הקלעים של הכנת צעיף מהקולקציה המדגים את העבודה הרבה והקפדנית מאחוריו. מיד אחריו יש סרטון של דיור המדגים כיצד ניתן לקשור את הצעיפים על הראש.

אפשר גם כחגורה. מתוך אתר דיור
מאתר דיור

בכל בו הרודס בלונדון מתקיים בחודש זה פופאפ של קולקציית סתיו וחורף 2021 של דיור. ההדפס המנומר בהשראת מיצה בריקארד מככב בחללים שונים בו ובחלונות הראווה וכמו כן על גבי רבים מהבגדים ועל גבי פריטי מפתח כג׳קט מיצה, ותיקים קלאסיים שונים של דיור.

פינה בפופ אפ של הארודס מתוך אתר דיור

את הפוסט הזה שהוא פוסט של אהבה לדיור ובעיקר להסטוריה המרתקת ומלאת השיק שלו שנולדת מחדש בכל עונה בקולקציה מלאת מחשבה וסטייל, שיש בה שילוב מושלם של עבר והווה, אני מסיימת עם שני איורים שלי:

הראשון הוא איור אהוב שלי בהשראת מודעת פרסומת ישנה של דיור, שימו לב לצעיף ❤

איור: איריס פוגל בן חמו
איור: איריס פוגל בן חמו בהשראת שירן מניה

והאיור השני הוא האיור שבגללו התחיל כל העיסוק והמחקר שלי אודות צעיפי המיצה וכל האוצרות שגיליתי בעקבות זה. זה איור בהשראת תמונה ששירן מניה מלאת הסטייל העלתה לאינסטגרם שלה, שימו לב כמה יפה שזור צעיף המיצה שלה בחוליות השרשרת על צווארה. מלכת הסטייל!

מקווה שאהבתן את הפוסט. מזמינה אתכן להגיב, לכתוב לי ולעקוב אחרי באינסטגרם, שם אני משתפת גם באופן יומיומי בפיד ובסטורי. ומוזמנות כמובן גם להרשם לדיוור ישיר באימייל של כל לפוסט חדש בבלוג. ההרשמה בתיבה בצד שמאל של הבלוג.

תודה שקראתן ומזמנות לשמור על קשר 🙂 איריס

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s